Ferraty s obytným autem:   Výhody cestování a tipy na výlety

08.04.2024

Prodloužené velikonoční volno jsme využili na maximum, a to díky obytnému autu a všem jeho výhodám, které při cestování přináší. Flexibilita, svoboda, snadné změny plánů, pohodlí při přesunu. 

Anglický výraz "motorhome" naše cestování vystihuje lépe než české "obývání", a to především díky výše zmíněným důvodům.

I přes očekávané kolony u Brna, které nám přidaly přes 2 hodiny jízdy navíc, jsme si dokázali zachovat klidnou náladu. Místo plánovaného výletu na Rozsutec jsme se díky časové ztrátě rozhodli přenocovat pod Lysou horou, což se ukázalo jako fantastická volba. Když máme vše, co potřebujeme, zabalené na kolech s motorem, můžeme to "zapíchnout" téměř kdekoliv a vyrazit na jakýkoliv kopec! 

Další výhodou je i to, že se na stezky vydáváme v relativně brzkých ranních hodinách, kdy na nich ještě není tolik rušno a můžeme tedy nerušeně nasávat ticho a zároveň příjemné zvuky lesa.

Další den hned po výstupu na Lysku jsme zamířili za Jánošíkem směrem Terchová, ale po cestě jsme se rozhodli pro prodloužení cesty a vyráchání se v termálním prameni u Kalamenského Stellplatzu. Tato minerální relaxace nás skvěle zregenerovala a byla ideálním způsobem, jak si odpočinout po náročném výstupu na královnu Beskyd. 

Nejen my dospělí, ale i děti si užily další výlety na Slovensku, například výlet na top ferratu u Martina (ferrata HZS Martinské hole) nebo návštěvu aquaparku v Turčianských Teplicích, kde děti nalétaly další stovky metrů na tobogánech a skluzavkách a my dospěláci jsme se znovu dostatečně zregenerovali po dalším náročném výstupu a prohřáli v termálních bazénech.

Ačkoli jsme plánovali návštěvu největšího slovenského ferratového centra Skalka pri Kremnici, uzavření všech ferrat kvůli hnízdícímu sokolu nás neodradilo od plánování dalších výletů. 

Poslední večer na Slovensku jsme se přesunuli blíže k hranicím. Kuli jsme pikle na syna, který už dlouho toužil po návštěvě bikeparku v Kálnici. Za tmy jsme parkovali bez známky tušení, kde se zrovna nacházíme (cestu prospal) a ráno překvapeně koukal z okna s velmi šťastným výrazem na tváři.

Cestování obytňákem přináší za nás aktivní člověky neskutečně mnoho výhod, a to nejen svobodu a flexibilitu, ale také mnoho nezapomenutelných zážitků. Pokud hledáte způsob, jak si užít dovolenou naplno, vyzkoušejte pronájem obytného auta a vydejte se pro nezapomenutelné zážitky, které Vám nikdy nikdo nevezme ( tedy pokud se o sebe dobře staráte a ti dva Němci na A .. a P... se Vám vyhnou obloukem) :-)


Tipy na výlety:

  • 🥾 Lysá hora (okruh z Malenovic 14,5 km, min. 5 hod, převýšení 848 m) - MAPA 
  • 🥾 Malá Fatra - Jánošikove diery, Malý a Velký Rozsutec (my máme zatím na seznamu)
  • ⛲🥾 termální pramen Kalameny a pěší okruh přes Liptovský hrad odkud jsou nádherné výhledy na okolní hory (6,2 km, 2,5 hod, převýšení 400 m) - MAPA
  • 🧗 Velká Fatra - via ferrata Dve veže (vzdálená pouze půl hodiny (30 km) od Kalamenů) - WEB
  • 🧗 Via Ferrata HZS Martin (pozor na uzavírku v době jarní a podzimní údržby)  (12,8 km, min. 4,5 hod, převýšení 780 m) - WEB 
  • 💦 Aquapark v Turčianských Teplicích - WEB
  • 🧗 Skalka pri Kremnici - ferratové a lyžařské centrum (pozor kvůli ochraně přírody otevřena od června do listopadu) - WEB

Fotky či videa k těmto ferratám lze nalézt na našem IG profilu.